Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skuteczne wymazywanie danych z HDD i SSD
05-15-2021, 12:20 PM
Post: #1
Query Skuteczne wymazywanie danych z HDD i SSD
W teorii trzykrotne nadpisanie usuwanych danych losowymi wartościami uniemożliwia ich odtworzenie. Jednak w praktyce okazuje się, że profesjonalne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych, bezproblemowo radzą sobie nawet z fizycznie zniszczonymi nośnikami. Są to jednak bardzo drogie usługi. Główną ich zasadą jest dostęp do talerza magnetycznego dysku twardego, instalacja go na specjalnym stanowisku z silnikiem krokowym jako napędem lub zainstalowanie go w identycznym typie dysku, a w przypadku dysków elektronicznych wystarczy dostęp do tranzystorów pamięci NAND które przechowują ładunki elektryczne.

Biorąc pod uwagę potrzeby typowego użytkownika, który chce chronić swoje prywatne dane, wykorzystanie płatnych jak również darmowych programów do kasowania danych będzie wystarczające.

UWAGA! Proces wymazywania danych z dysków to proces czasochłonny i niebezpieczny - usuwa dane bezpowrotnie. W niektórych przypadkach może dojść do uszkodzenia dysku, szczególnie w przypadku dysków starszych, mniej odpornych na przegrzanie, posiadających już tzw. bad sectory (warto więc sprawdzić dysk programem check, wstępnie sformatować;


Wymazywanie dysków HDD
(talerzowych, mechanicznych)
Jak wyżej wspomniałem wystarczy trzykrotne nadpisanie danych. Do tego służą darmowe i płatne programy. Do kasowania danych z dysków HDD stosuje się metody programowe oraz sprzętowe. Do tych pierwszych zaliczamy wszelkie narzędzia, które najpierw usuwają zawartość dysku, a potem nadpisują wielokrotnie (nawet 35 razy) losowo generowanymi wartościami. Dostępne darmowe i płatne programy różnią się między sobą maksymalną liczbą nadpisania i wykorzystanymi algorytmami, których jest ponad 20. Najpopularniejsze z nich to Eraser, Darik’s Boot And Nuke, Roadkil’s Disk Wipe.

Wymazywanie dysków SSD (elektronicznych)
Jak wyżej wspomniałem ten proces jest praktycznie niemożliwy, w celu wymazania trzeba skorzystać z oprogramowania producenta dysku Secure Erase. Za jego pomocą możemy skutecznie wymazać dane z dysku oraz nie jako zresetować go do stanu fabrycznego (naprawić go!) To tzw. uboczny proces wymazywania czyli przywrócenie pierwotnej wydajności. Secure Erase przeprowadza procedurę kasowania na poziomie sprzętowym. Oznacza to, że usuwane są dane ze wszystkich bloków, w tym bloków serwisowych. Kontroler dysku po usunięciu danych, oznacza wszystkie bloki jako puste (uwalnia zgromadzone w nich ładunki elektryczne). Do przeprowadzenia tego procesu można wykorzystać oprogramowanie producenta dostarczone wraz z dyskiem lub niezależne aplikacje - Eraser, Parted Magic oraz inne programy tego typu.

Fizyczna utylizacja dysków
Ostatnim omawianym sposobem jest sprzętowe kasowanie informacji, które polega na fizycznym zniszczeniu nośnika i znajdujących się na nim plików. Co oczywiste, po takiej operacji dysk nie nadaje się do dalszego użytku. Specjalistyczne laboratoria otwierają hermetyczną obudowę dysku i niszczą talerze magnetyczne. Wykorzystuje się do tego narzędzia mechaniczne, substancje chemiczne, materiały wybuchowe, radioaktywne lub obróbkę termiczną. Ze względu na duży poziom skomplikowania oraz wysoką cenę, z takich usług korzystają jedynie duże korporacje oraz agencje rządowe, które muszą zapewniać najwyższe bezpieczeństwo swoich danych.

ZAPRASZAM NA STRONĘ EDU KASPRZAK ON-LINE:
https://edukasprzak.blogspot.com
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości