Forum_EduPlus

Pełna wersja: Konfiguracja środowiska alternatywnego na smartfonie z systemem Android
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wskazówki dotyczące konfiguracji środowiska Google Android

Kilka punktów, które opisują polecane zmiany w konfiguracji smartfonów z systemem Google Android. Pamiętaj, nie które funkcje systemu mogą nie funkcjonować tak jak przed konfiguracją.

1. Android został opracowany przez Google;
2. Mamy różne smartfony, z nakładkami różnych firm ale postępowanie we wszystkich przypadkach będzie podobne;
3. Nie pozwól, aby twój telefon łączył się z nieznanymi sieciami WiFi, ponieważ mogą one być źródłem złośliwego oprogramowania. Nie zostawiaj włączonego Bluetooth;
4. Jeśli nie korzystasz teraz z danej usługi, wyłącz ją;
5. Przejdź do swoich ustawień, wyszukaj Konto Google "kontrola aktywności". Tutaj możesz ograniczyć dane, które Google zbiera za pomocą Twojego telefonu.
6. Kolejnym, podstawowym krokiem w zakresie ochrony prywatności jest zablokowanie telefonu za pomocą osobistego numeru identyfikacyjnego (PIN). Włącz go i zapamiętaj!
7. W systemie Android możesz w każdej chwili zaktualizować swoje oprogramowanie, wybierając kolejno opcje Ustawienia > O Telefonie > Aktualizacja systemu.
8. INSTALACJA APLIKACJI Z NIEZNANYCH ŹRÓDEŁ
Aby wyłączyć instalację z nieznanych źródeł oprogramowania, wybierz kolejno opcje Ustawienia > Zabezpieczenia > Nieznane źródła, a następnie usuń zaznaczenie tego pola.
9. Możesz wyłączyć synchronizację chmury "Drive Cloud" np. Google Drive, Mega... dla poszczególnych aplikacji, wybierając kolejno opcje Ustawienia > Konta, a następnie stukając przycisk nazwa aplikacji.
10. Wyłączenie lokalizacji jest dość trudne, gdyż funkcja dostępna wcale jej nie wyłącza. Trzeba skorzystać z opcji dostępnych na koncie google, w opcjach aktywności;
11. Możesz wyłączyć, wybierając kolejno opcje Ustawienia > Lokalizacja > Historia lokalizacji Google;
12. Wyłączenie Google Chrome - można wyłączyć przez menu Aplikacje > Google Chrome > Wyłącz;
13. Przeglądarka internetowa - polecam DuckDuckGo Browser, Mozilla Firefox Quantum, TOR Browser, Vivaldi etc.
14. Wyszukiwarka - polecam DuckDuckGo.com, Startpage lub inne (zobacz powyżej)
15. Zmiana serwera DNS z 8.8.8.8 (ten od Google) na 1.1.1.1
16. Zainstalowanie wtyczki lub aplikacji VPN np. Windscribe VPN (10GB/free)
17. Instalacja systemu innego niż Android od Googla. W chwili obecnej najbardziej rozwiniętym (i stabilnym) alternatywnym systemem operacyjnym do Android jest LineageOS. Ale instalacja wymaga wysokiej wiedzy technicznej i rootowania;

[Opracowanie np. artykułu f-my ProtonMail "Most secure browser for your privacy in 2020" oraz "How to stay private when using Android"]
Przekierowanie